Araba Alıp Satarak Para Kazanmak – Araba Alıp Satmak

Araba alıp satmak oldukça büyük bir pazar olmakla beraber kazançlı bir iştir. Pazarlama yeteneği isteyen araba satmak konusunda kendinize güveniyorsanız ve arabalardan anlıyorsanız ikinci el araba alıp satarak çok güzel paralar kazanabilirsiniz.

Bunun için piyasayı iyi takip ederek kullanılmış arabaları bulup sahibinden düşük fiyatlara alıp satmak yöntemiyle çok güzel paralar kazanmanız oldukça mümkündür.

İkinci el araba satmak için kendinize bir liste oluşturup hem alıcı hem de satıcılar için bir müşteri grubu oluşturup bunlarla irtibata geçmeniz onları etkilemeniz açısından çok önemlidir.

araba alıp satarak para kazanmak 2020

Araba alıp satmak için nereden ve nasıl başlamalıyım?

  1. Genellikle araba almak isteyenler yeni bir araba almaktansa daha az paralarla az kullanılmış veya herhangi bir sıkıntısı olmayan ikinci el arabaları tercih etmek istiyorlar.
  2. Arabaların dış görünüşüne çok önem verirler. Arabanın satılması konusunda dış görünüş her zaman ön plandadır. Daha sonra motor, kilometre vs. bakarlar.
  3. Satmak istediğiniz arabaların hangi gruba hitap edeceğini belirleyin. Mesela bayan – erkek veya orta gelirli veya lüks arabalara mı hangisine yoğunlaşacağınızı belirleyin.
  4.  Sonra bu özellikleri göz önüne alarak kendinize satın alma ve pazarlama teknikleri belirleyin.
  5. Önce araba satın almak için iyi bir piyasa araştırması yapın. En çok rağbet gören araçlar ve modellerini ve satıp satamayacağınız araba modellerinin bir listesini oluşturun ki alıp satmanız çok daha kolay olsun.
  6. Pazarlayacağınız araç modellerini belirledikten sonra bunları internet üzerinden veya şehirlerde kurulan ikinci el araba pazarlarına giderek size uygun olan aracı satın alabilirsiniz. Araba konusundaki bilgileriniz ve pazarlama yeteneğiniz ile hem alırken hem satarken kar etme konusunda en büyük yardımcınız olacaktır.
  7. Şimdi uygun fiyata aldığınız aracı satmak için öncelikle interneti aktif olarak kullanmanız gerekmektedir. Buradaki araba satış sitelerinin hepsine ilanınızı yazın. Fiyatı belirlerken kesinlikle pazarlık payı vardır notunu eklemeyi unutmayın. Bu not arabanın satılmasını kolaylaştıracak ve size geri dönüşler artacaktır.
  8. Satmak istediğiniz arabanızı trafiğinin yoğun olduğu yerlere götürerek park edebilir ve böylece arabanızın daha kolay bir şekilde pazarlanmasını sağlayabilirsiniz. Cama yazacağınız satılık ilanının dikkat çekici olmasına özen göstermeyi unutmayın.

Araba alıp satarak başarıyı yakalamak için bazı ipuçları

En önemli konulardan biri olan; ikinci el araba satmak işinde başarılı olmak için sattığınız arabalara güvence vermek zorunda olduğunuzu unutmayın ki bunu yaparak hem satışlarınız artacak hem de başarıyı yakalayacaksınız. Arabadan anlamayan satıcı ve alıcıların size en yüksek kar marjını kazandıracağını unutmayın.

araba al sat yaparak para kazanmak

Araba alıp satmak için gereken sermaye ne kadardır

Bu iş için elinizde herhangi bir sermayenin olması gerekmemektedir. Elinizdeki paranın miktarına göre araç satın alarak ve bunları sattıkça paranızı katlarsınız. Aile bireylerinden veya dostlarınızdan borç alarak da sermaye gerekmeden başlayabilirsiniz. Yine bir diğer alternatif olan kredi ile de araç alıp satmaya başlayabilirsiniz.

Araba alıp satarak ne kadar kazanırım?

Kazancınız tamamıyla satışlarınızla alakalıdır. Bu durum arabanın model ve alış fiyatına bağlıdır. Değişen kazançlar olmakla beraber ortalama araba başına 500 – 5.000 TL arasında kazanç elde edebilirsiniz. Bir aylık süreçte sattığınız arabaya göre gelir elde edeceğiniz için ne kadar al-sat yaparsanız o kadar kazanma ihtimaliniz var. Günümüz şartlarında ikinci el piyasası yerinde durmayıp sürekli arttığı için beklemek yerine gözünüze kestirdiğiniz, temiz, içinize sinen araçları kaçırmamanız önerimiz olacaktır.

Arabayı hangi ilan sitelerine koyabilirim?

Aldığınız aracı online platformlarda ilana koyarak daha fazla kişiye ulaşabilir ve satışını hızlandırabilirsiniz. Aşağıda sadece örnek niteliğinde satabileceğiniz sitelere örnek verdik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir