Boksa Nasıl Başlanır? Boksta Temel Teknikler Nelerdir?

Boksa Nasıl Başlanır? Boksta Duruşlar ve Adımlar

Boks bir spor çeşididir. İki kişi arasında yapılır. Bu spor türünde sadece yumruklar kullanılır. Daha çok savunma amaçlı bir spordur. Boks kendi içinde amatör ve profesyonel olmak üzere iki türe ayrılır. Amatör boks devlet eliyle gerçekleştirilir. Bu tür sporda karşılaşmanın tarafları para kazanmazlar. Profesyonel boks ise özel işletmeler eliyle yürütülür. Bu spor dalında taraflar para kazanabilirler. Boks için özel eğitmenlerin bulunduğu spor salonları bulunuyor. Bunların bazıları özel bazıları ise devlete bağlı olarak çalışıyor. Boks yapmak isteyen kişiler bu spor salonlarından profesyonel yardım alabilirler. Ancak spor yapmak isteyenlerin herhangi bir sağlık problemi bulunmamalıdır. Peki boksa nasıl başlanır?

Boksta Duruş

Boks yaparken denge çok önemlidir. İyi bir denge için ayaklar yere sağlam basmalıdır. Sporcu boks sırasında ayaklarını omuz genişliğinde açmalıdır. Yere daha sağlam basan ayak daima bir adım geride durur. Daha zayıf olan diğer ayak bir adım önde ve diğer ayağa paralel olacak bir konumda olmalıdır. Bu şekilde yere sağlam basarak dengeli bir duruş yakalayan bir sporcunun alacağı darbeler karşısında yıkılması oldukça zordur.

Boksta Adım Atma

Karşılaşma esnasında sürekli hareket halinde olmak rakibin saldırı planı yapmasını engeller. Hareket esnasında ayaklar sürekli ileri-geri ve yanlara hareket eder. Adım atarken ilk olarak güçsüz olan öndeki ayak kullanılır. Arkadaki ayak ise öndekini takip eder ve böylece boksör denge pozisyonunu korur. Bunu yaparken adımları kontrol etmek zorlaşabilir. Daha kontrollü ve hızlı adımlar atmak için bu hareketin refleks haline gelmesi gerekir. Bunun için de antrenmanlar esnasında ayak bileklerine ip bağlanarak çalışmak yararlı olacaktır.

Boksta Gard Alma

Her iki el de çene hizasına yaklaştırılır. Güçlü olan el çenenin 3-4 cm yakınında tutulur. Zayıf olan el ise direkt vuruş yapmak için hazır bir şekilde 15-20 cm ilerde bulundurulur. Bu şekilde bir duruş rakipten gelecek olan darbelerin etkisini azaltır.

Boks Antrenmanı

boks sporu

Boks antrenmanları düz koşu ile başlar ve ısınma hareketleriyle devam eder. Daha sonra adım çalışması yapılır. Adım ve duruş yeterince öğrenildiğinde bunu vuruş çalışması takip eder. Rakibe nasıl yumruk atılacağı öğrenilir. Öğrenilen vuruşlar daha sonra kum torbası ile çalışılır. Bunu takip eden süreçte ikili antrenmanlar yapılır. Boksör bu şekilde nasıl atak ve savunma yapacağını öğrenir. Son olarak ise gerçek müsabakalarda olduğu gibi ikili karşılaşmalar yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir