GitHub Mobil Uygulaması Yayınlandı

2018 yılının Haziran ayında Microsoft tarafından 7.5 milyar dolara satın alınan GitHub, bugün itibariyle mobil uygulamasını yayınladı. Yazılımcıların vazgeçilmezi olan GitHub bugüne kadar sadece bilgisayar ortamında kullanılabiliyordu. Günümüzde mobil teknolojinin çok aktif kullanıldığını düşünecek olursak Microsoft’un bu adımı uygulamanın geniş kitlelere yayılacağının habercisi olabilir. Halihazırda mevcut kullanıcılara mobil uygulamayla da çeşitli kolaylıklar sağlanmış oldu. Bilgisayarlarına uzak olan geliştiriciler GitHub Mobil uygulaması üzerinden çeşitli işlemleri gerçekleştirebilecekler. Bu işlemlere gelecek olursak proje yönetimi, görev düzenleme, sorunlar için geri bildirimde bulunma ve yorumlara cevap verme gibi işlemler. GitHub kullanıcıları bu sayede bilgisayar ortamına bağlı kalmayıp çeşitli işlerini de mobil uygulama sayesinde akıllı telefonlarından kolayca halledebilecek.

GitHub Mobil uygulamasında bildirimler, e-posta sağlayıcılarının gelen kutu sekmesini andırıyor. Kullanıcılar gelen bildirimleri kaydırarak kaydedebiliyor veya tamamlandı olarak seçebiliyor. Bildirimlerin devamını veya tümünü görmek için de ekranı aşağıya kaydırmanız yeterli oluyor. Ek olarak kullanıcılar projelere geri bildirim yaparken emojileri kullanabiliyorlar.

github mobil uygulaması

Yukarıdaki görselden de anlayacağınız üzere uygulamada proje kodları görüntülenebiliyor fakat mobil üzerinden kodlara müdahale edilemiyor. Bu durum kullanıcıların eleştirebileceği bir hale gelebileceği gibi GitHub Mobil uygulamasının esasında “yardımcı uygulama” olarak yayınlandığını da göstermiş oluyor.

github mobil uygulaması

Yazılım alanındaki geliştiriciler için önemli bir yer edinmiş GitHub’ın mobil uygulamasının yayınlanması da geliştiricilere epey yardımcı olacağa benziyor.

Kullanıcılar, kasım ayında beta olarak paylaşılan uygulamaya bir çok yorum ve eleştiri ile yön verdi diyebiliriz.

GitHub Mobile, Google Play ve App Store’da yayınlandı. İndirmek için aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz.

GitHub Mobil Uygulaması

Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.github.android

App Store: https://apps.apple.com/us/app/github/id1477376905?ls=1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir