Telefon Nasıl İcat Edildi? Telefonun İcadı Nasıl Olmuştur?

Telefonun İcat Edilmesi

Telefonlar, günümüzde iletişimimizi sağlayan, yanımızdan ayırmadığımız ve vazgeçemediğimiz cihazlardır. Peki, telefondan önce insanlar hangi iletişim yollarını deniyordu biliyor muydunuz? Telefondan önce güvercinin ayağına mesaj bağlama, çok önceleri ise dumanla haberleşme, aynaları parlamasından yararlanarak haberleşmeye çalışmak gibi birçok haberleşme teknikleri kullanılmaktaydı. Peki telefon nasıl icat edildi?

telefonun icat edilmesi nasıl oldu

İnsanlar yıllar ilerledikçe bu haberleşme olanaklarını geliştirmek ve daha hızlı şekilde iletişim kurmak için birçok şey denediler. 

1793 yılında Fransız olan Claude Chappe telgrafı geliştirerek, uzak mesafelerdeki iletişimi daha kolay yapmamızı sağladı. Telgrafın kullanımında, kule tepelerinde bulunan hareketli kollar sayesinde çeşitli işaretler yapılırdı. Bu işaretlerde rakamları ve harfleri iletirdi. Böylece insanlar Chappe’nin telgrafı bulması ile daha hızlı iletişime geçti. Fakat Graham Bell, bu iletişimi daha da kolaylaştırmak ve hızlılaştırmak istiyordu. Bunun için çeşitli araştırmalar yapan Graham Bell, insanların konuşmalarını teller aracılığı ile karşı tarafa iletebileceğini düşünerek bunu denedi ve başardı. Bu sayede şu an kullandığımız ve devamlı olarak gelişen telefon Graham Bell tarafından icat edildi.

telefonu icat eden graham bell

Graham Bell’in icat ettiği ilk telefon borazana benziyordu. Kulaklık ve ağız bölümü beraberdi. 

Ağız kısmına konuşulan ses, diyafram seslerinin titreşmesi sonucu elektrik dalgası olarak karşı tarafa iletiliyor, karşı tarafa iletilen elektrik dalgaları ise diyaframa çarparak yeniden ses oluyordu. Telefonun icadı hakkında ilginç bir anekdot ise, Edison’un duvara monte edebildiğimiz telefonları bulmasıydı. Alıcı ve mikron kısmını kendisi tasarladı. Ayrıca telefonun zil kısmını ise telefonlara ilk defa entegre etme başarısına ulaştı. Karşı tarafı dinler iken telefonda bulunan kolu sürekli çevirmek gerekiyordu. Günümüzde yapılan ilk telefon görüşmeleri, santral memurlarının yardımı ile yapılıyordu. Hem aranan kişinin hem de arayan kişinin bağlantı telleri birleştiriliyor ve telefon görüşmesi sağlanıyordu.EditTelefon Nasıl İcat Edildi? Telefonun İcadı Nasıl Olmuştur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir